Niezależnie od tego, czy jedziemy na biwak, kamping czy szykujemy się na górską wyprawę, akcesorium turystycznym, które przyda się absolutnie we wszystkich warunkach jest kuchenka turystyczna. To świetne rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do tradycyjnej kuchni. Codziennie powinniśmy zjeść jeden ciepły posiłek. Niezależnie od tego, gdzie podróżujemy, zawsze warto spakować do samochodu lub ekwipunku małą kuchenkę turystyczną. Jak wybrać optymalny model?
Kuchenki turystyczne – jak wybrać?
Na rynku znajdziemy się mnóstwo kuchenek turystycznych. Zwrócić uwagę na wydajność, paliwo, rozmiar, a może wagę urządzenia? I najważniejsze pytanie – w jakich warunkach będziemy sprzętu używać? To najczęstsze dylematy, jakie mamy przy okazji zakupu kuchenki. Wyróżnić możemy trzy rodzaje kuchenek: wojskowe kuchnie polowe, kuchenki zasilane na naboje oraz butle gazowe. Obecnie na szlakach najpopularniejszym rozwiązaniem są kuchenki turystyczne typu propan-butan, zasilane za pomocą lekkich, jednorazowych pojemników. Działają bez większych problemów na dużych wysokościach, choć ich wydajność spada przy minusowych temperaturach. Kuchenki na tzw. naboje są dostępne w kilku wielkościach, bywają składane do małych rozmiarów. Kartusze mogą mieć pojemność od 220 do nawet 500 gramów. Zaletą tego rozwiązania jest prostota użytkowania, albowiem regulacja odbywa się jednym ruchem, dając stały ogień.
Kuchenki na paliwo płynne, zwłaszcza na benzynę, ropę czy naftę sprawdzą się w warunkach nieco bardziej stacjonarnych, czyli np. wtedy, gdy jesteśmy na kempingu. Jeśli podróżujemy codziennie z miejsca na miejsce stopem lub pieszo – znacznie lepszym rozwiązaniem będą kuchenki na jednorazowe pojemniki. Co prawda musimy zabrać ich ze sobą więcej w drogę, ale łatwiej też jest zakupić do nich wkłady. Ich bezapelacyjną zaletą jest to, że płomień pochodzący z takiej kuchenki nie brudzi od spodu naczyń. Warto pamiętać o tym, że paliwo jest znacznie tańsze niż pojemniki z gazem.
Liczy się waga kuchenki!
Wybierając kuchenkę turystyczną powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki model posiadamy, ale też na wagę takiego urządzenia. Palniki turystyczne są zdecydowanie lżejszym rozwiązaniem. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by nie ważyć za dużo, dzięki czemu świetnie nadają się podczas pieszych wędrówek.
Dobrze jest postawić na model, który jest składany, dołączono do niego np. pokrowiec. Dzięki temu swobodnie można go przewozić i to w każdych warunkach. Większość kuchenek ma małe palniki, wiec dobrze jest pamiętać, aby nie zabierać do nich ogromnych garnków. Nie oznacza to jednak, że możemy stawiać wyłącznie na malutkie naczynie. Wiele modeli świetnie radzi sobie z zagrzaniem posiłku znajdującego się również w garnkach większych niż średnica palnika. Nasz wybór kuchenki turystycznej powinien w głównej mierze zależeć od tego, w jaki sposób będziemy transportować kuchenkę i jak często z niej korzystać.