Koszty wody nie należą obecnie do małych, wie o tym każdy. Sporo osób zastanawia się z jakiego rozwiązania korzystać – czy bardziej opłaca się podłączenie do sieci wodociągowej czy raczej inwestować we własną studnię? Wbrew pozorom sprawa nie jest tak oczywista.
Studnia głębinowa – o czym pamiętać?
Posiadanie własnej studni wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia lub koniecznością zgłoszenia wykopu. Skąd wiadomo jakie formalności należy załatwić? Zależy od głębokości studni i jej przepustowości, zgodnie z zapisami prawa budowlanego. Decydując się na studnię głębinową raczej niezbędne będzie pozwolenie oraz sprzęt potrzebny nie tylko do jej wykonania (co zlecić można zewnętrznym podmiotom), ale też poszczególne elementy, jak rury czy pompy głębinowe. Te ostatnie dostępne są w różnych wariantach, w zależności od potrzeb. Szeroki asortyment pomp głębinowych można znaleźć m.in. w sklepie internetowym WATERMARK, ale koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parametry. Warto stawiać na sprawdzone rozwiązania, przygotowane przez producentów posiadających duże doświadczenie w branży.
A może wodociągi?
Alternatywą dla studni jest sieć wodociągowa, jednak i tutaj podłączenie wiąże się z określonymi kosztami. Z jednej strony formalności, a z drugiej także wydatki. Bo wykonanie przyłącza to koszt, jaki ponieść musi osoba ubiegająca się o wodę. Pozostaje też stałą zależność od dostawcy, czego nie ma w przypadku posiadania własnej studni.
Co wybrać?
Podjęcie decyzji to w zasadzie analiza konkretnej sytuacji. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i koszty, zarówno w krótko, jak i długookresowym aspekcie. Wydatki związane z wykopem i przygotowaniem studni z całą pewnością nie należą do najmniejszych, ale z drugiej strony gdy studnia jest już gotowa – z wody korzystać można w zasadzie za darmo, a w przypadku wodociągów – zachodzi konieczność ponoszenia opłat zgodnie z podpisaną umową. Każdy wariant ma swoje wady i zalety.
Artykuł powstał we współpracy z firmą WATERMARK.
Fot. Shutterstock