Zapalenie zatok to choroba mająca różne podłoża, m.in. wirusowe, bakteryjne, alergiczne. Niezależnie od przyczyny dolegliwości są podobne. Chorzy doświadczają bólu głowy (czoła), nosa i uszu, gorączki, obrzęku. Jak poradzić sobie z dolegliwościami?
Chore zatoki – wspomaganie apteczne
Dobrymi metodami na uporanie się z wczesnymi objawami zapalenia zatok są te, dzięki którym zatoki zostają udrożnione. Aby oczyścić zatoki z wydzieliny i wyeliminować ból, warto posłużyć się gruszką do nosa dostępną w aptece. Do płukania wystarczy najprostsza sól fizjologiczna. Warto też przeprowadzać inhalacje z olejków eterycznych oraz okładać zatoki solą jodowo-bromową, również sprzedawaną w aptece.
Jeżeli chodzi o leki, można przyjmować środki działające ogólnie lub celowane. Do tych drugich należy Ibuprom Zatoki – przeciwbólowy, przeciwzapalny i udrażniający nos. Składnikami aktywnymi są tu ibuprofen i fenylefryna.
Domowe sposoby na zapalenie zatok
Nic nie stoi na przeszkodzie, byś inhalacje wykonywał z produktów, które masz w domu. Sprawdzą się sól kuchenna, mięta, rumianek. Okłady też wykonasz bez wsparcia farmakologicznego, posługując się np. ciepłym grochem zawiniętym w ścierkę. Doskonale sprawdzą się napary ziołowe z przyprawami korzennymi, herbaty z lipy, rumianku, szałwii. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu i jeśli masz możliwość, nawilżaj powietrze w pomieszczeniu, w którym wypoczywasz. Jeżeli nie posiadasz nawilżacza powietrza, w zimie połóż na grzejniku mokry ręcznik, a latem powieś w oknach wilgotne firanki.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock