Czas płynie nieubłaganie i nie oprą mu się zarówno żadne żywe istoty, jak i mechaniczne urządzenia. W toku eksploatacji sprzętów zużywające się elementy wymagają regeneracji, naprawy lub wymiany poszczególnych podzespołów na nowe, a w przypadku urządzeń hydraulicznych – najczęściej ten proces dotyka siłowników.
Co to jest siłownik?
Siłowniki to element maszyny hydraulicznej, składającej się z cylindra, tłoczyska i tłoka umieszczonych w szczelnej obudowie, które działają na zasadzie bezwładności, i wykorzystuje energię płynu pod ciśnieniem w celu wprowadzenia w ruch liniowy tłoczyska, który następnie przesuwa tłok. Dzięki sile sprężonej cieczy możliwe jest przemieszczanie w pionie i poziomie nawet bardzo ciężkich przedmiotów.
Naprawa
Aby nieprawidłowo działające urządzenie wróciło do pełnej funkcjonalności, niezbędna bywa interwencja wyspecjalizowanego mechanika. Regeneracja siłowników hydraulicznych zazwyczaj polega na wymianie uszczelki, ale jeśli zachodzi taka potrzeba, wymianie także mogą podlegać inne elementy – tłok, cylinder czy tłoczysko.
Regeneracja polega na wymontowaniu urządzenia, diagnozie usterki oraz wymianie lub naprawie wadliwej części, jeśli zachodzi konieczność, wymianie podlegają także czynniki filtracyjne wewnątrz siłownika.
Ważne!
Co istotne, warto regenerację siłowników powierzyć specjalistom, aniżeli pokusić się o samodzielną naprawę. Inwestycja w profesjonalną pomoc zaowocuje długim bezawaryjnym działaniem urządzenia.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Producent uszczelek gumowych i węży hydraulicznych – POLWENT Częstochowa
Fot. Shutterstock