Lina do ćwiczeń – jak jej używać? Zapoznaj się z miniporadnikiem stworzonym przez specjalistów z firmy Gipara
Jeśli czujesz, że ciężki arsenał crossfitowy, czyli hantle, sztangi i ciężarki, nie jest dla ciebie, bo dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningami, idealnym rozwiązaniem będzie lina do ćwiczeń. Proste narzędzie pozwoli zaangażować całe ciało i spalić tłuszcz. Może stać się podstawą treningu lub też jego urozmaiceniem. Sprawdź, co musisz wiedzieć, nim przystąpisz do rzeźbienia mięśni.
Lina do ćwiczeń – zwykły przedmiot o niezwykłych możliwościach
Lina treningowa, zwana również bojową, wykonana jest z materiału syntetycznego, którego końce zabezpieczone są materiałem, umożliwiającym komfortowy uchwyt. Zapobiega on również strzępieniu się liny, chroniąc przed rozplątaniem włókien. Na ogół ma długość między 9 a 15 metrów, średnicę od 26 do 52 mm i wagę od 9 do 20 kg. Niezwykłość tego narzędzia treningowego polega na tym, że działa niezależnie na każdą rękę, jednocześnie eliminując nierównowagę siły podczas rzeźbienia mięśni. Aby trening był skuteczny, musisz wybrać linę dopasowaną do swoich możliwości. Im dłuższa i grubsza, tym trudniej będzie z nią trenować.
Jak używać liny do ćwiczeń?
Niezależnie od parametrów każdy sprzęt używany jest w ten sam sposób. Trening polega na potrząsaniu, huśtaniu i uderzaniu linami o ziemię, by rzucić wyzwanie mięśniom i zacząć spalać tłuszcz. Jeśli nie lubisz taryfy ulgowej, a ponadto potrzebujesz urozmaicenia swojej codziennej aktywności aerobowej, lina do ćwiczeń będzie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Angażuje całe ciało, maksymalizując spalanie.
Podstawowe zasady treningu z liną do ćwiczeń
Machanie bez celu jeszcze nikomu korzyści nie przyniosło, a wielu zniechęciło. Aby wycisnąć z liny do ćwiczeń jak najwięcej, a z ciała siódme poty, postępuj według poniższych zasad lub potraktuj je jako inspirację do stworzenia własnego planu treningowego.
Poruszaj się w wielu kierunkach
Nie musisz ograniczać się do machania linami w górę i w dół. Choć manewrowanie liną ze względu na jej wagę jest trudniejsze niż ćwiczenia ze wstążką gimnastyczną, możesz wykonywać podobny zestaw ćwiczeń. Dla przykładu poruszanie linami w kółko poprawi mobilność twoich ramion, zwiększając zakres ruchu. To również sposób na uniknięcie kontuzji. Gdy lina będzie poruszać się na boki, poprawisz stabilność całego ciała. Pajacyki, falowanie, rosyjski twist, zbliżanie i oddalanie to tylko niektóre z możliwości.
Używaj lin samodzielnie lub jako elementu treningu
Jeśli zdecydujesz się oprzeć swój trening na linie, postaraj się wykonywać każde ćwiczenie przez przynajmniej 10 minut. Nauczysz się koncentracji, wypłuczesz kwas mlekowy z organizmu, a także wzmocnisz ciało. Ćwiczenie z liną może być zarówno zakończeniem treningu, jak i jednym z elementów treningu na większym obwodzie.
Reguluj opór
By zaangażować mięśnie, zmieniaj odległość od punktu zakotwiczenia liny. Im bliżej staniesz, trudniej będzie poruszać liną. W momencie oddalenia się intensywność ćwiczeń spada. Wykonuj ćwiczenia naprzemiennie, by dać organizmowi czas na chwilę wytchnienia.