Żyjemy w czasach, kiedy papierowe mapy i kompasy zastępuje nam GPS czy aplikacje do nawigacji pobrane na smartfon. W dłuższej perspektywie może to mieć jednak niekoniecznie pozytywny skutek. Bywa, że niektórzy nie wiedzą nawet, czym jest busola oraz jak korzystać z kompasu. Tym samym nie poradziliby sobie z wyznaczaniem kierunków świata, a taka umiejętność może być przydatna nie tylko pasjonatom leśnych wypraw. Co jeszcze można wykorzystać, by ustalić orientacyjny kierunek geograficzny?
Praktyczny kompas
Kompas jest prostym urządzeniem służącym do nawigacji. Jego najważniejszym elementem jest magnetyczna obracająca się igła. To ona pomaga nam określać kierunki świata. Igła ta reaguje na pole magnetyczne Ziemi i układa się wzdłuż linii tego właśnie pola. Działanie kompasu można opisać krótko i zrozumiale. Geograficzny biegun północny jest magnetycznym biegunem południowym, ponieważ dwa różne bieguny przyciągają się, a takie same odpychają. Dzięki temu z łatwością można dowiedzieć się, gdzie jest północ. Kompasu najlepiej używać z mapą, na podstawie której określimy nasze położenie.
Busola dla zaawansowanych?
Czasami bywa tak, że jedna osoba korzysta z kompasu, a inna bez wahania wybierze busolę. Różnice między tymi dwoma narzędziami sprowadzają się przede wszystkim do budowy oraz łatwości korzystania w konkretnych warunkach. Na kompas składa się igła magnetyczna oraz róża kompasowa, będąca tarczą z podziałką kątową. Zdecydowanie bardziej rozbudowanym narzędziem jest busola, która dodatkowo posiada limbus, przyrządy celownicze oraz lusterko. Limbus to wyskalowany obrotowy pierścień z podziałką, a przyrządami celowniczymi nazywamy muszkę i szczerbinkę. Mówi się, że busola jest idealna do nawigowania, natomiast kompas jest lepszy do pracy z mapą.
Alternatywne metody określania kierunków
Nie każdy może pochwalić się posiadaniem kompasu bądź też busoli, ale nic straconego. Również bez użycia technologicznych ułatwień można na kilka sposobów wyznaczyć poszczególne kierunki geograficzne. Jedną z popularniejszych metod jest obserwowanie mchu na drzewach i kamieniach. Rośnie on z reguły na stronie północnej, ale w gęstych lasach sposób ten może być mylący. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie własnego cienia lub kija do wyznaczania północy. Wystarczy jedynie w południe wbić kij w ziemię lub samemu stanąć plecami do słońca. Padający na ziemię cień wskaże nam północ.
Żeby wyznaczyć kierunki geograficzne, można posłużyć się kompasem, busolą lub też skorzystać z alternatywnych sposobów bez użycia technologii. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób działają poszczególne narzędzia do nawigacji. Taka wiedza może się przydać w niespodziewanej sytuacji.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Morowo.