W poprzedniej części opisaliśmy, o czym trzeba pamiętać, gdy sprowadzamy auto z Niemiec – jakie dokumenty powinniśmy otrzymać od sprzedawcy i czy możemy wracać do Polski samochodem na kołach. Przed nami druga część formalności – rejestracja samochodu w Polsce. Co jest potrzebne, gdzie należy się udać i ile to kosztuje?
Formalności w Polsce po kupnie samochodu z Niemiec
Po przyjeździe do Polski formalności różnią się – w zależności czy samochód sprowadza firma, czy osoba prywatna. Firmy, komisy, które sprzedają auta sprowadzane z Niemiec, powinny opłacić akcyzę. Jeśli zajmujemy się tylko lub w większej mierze sprowadzaniem samochodów z Niemiec, warto nawiązać współpracę z agencją celną z AEO – Certyfikatem Upoważnionego Przedsiębiorcy. Wykwalifikowani celnicy pomagają nam we wszystkich formalnościach związanych z handlem międzynarodowym: opłacaniem ceł, zgłaszaniem deklaracji Intrastat i innych.
Rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec
Jeśli auto sprowadziliśmy dla siebie, czym prędzej powinniśmy je zarejestrować. Najpierw powinniśmy udać się do najbliższej izby celnej, gdzie zostanie wyliczona wysokość cła. Opłaćmy je jak najprędzej – księgowanie potrwa kilka dni. W międzyczasie zróbmy przegląd zerowy. Jeśli samochód przywieźliśmy na lawecie, nie musimy najpierw załatwiać tablic próbnych, ale na przegląd samochód ponownie musimy zawieźć lawetą.
Do urzędu komunikacyjnego musimy zabrać ze sobą:
- Kauftrag lub rachunek za samochód
- Mały Brief i duży Brief oraz tłumaczenia dokumentów na język polski od tłumacza przysięgłego
- Potwierdzenie wykonania przeglądu zerowego
- Jeśli wyrabialiśmy celne tablice rejestracyjne w Niemczech, musimy je ze sobą zabrać
- Dowód zapłacenia akcyzy
- Dowód osobisty właściciela pojazdu
- Jeśli jest dwóch współwłaścicieli pojazdu, potrzebujemy dowód osobisty (nie ksero) i upoważnienie od drugiej osoby, jeśli sami chcemy załatwić wszystkie formalności
Koszty rejestracji samochodu z Niemiec
Dobra wiadomość jest taka, że od 2016 roku nie mamy obowiązku płacić opłaty recyklingowej – w kieszeni zostaje nam 500 zł. Należy przygotować się na następujące koszty zarejestrowania samochodu z Niemiec:
- Przegląd zerowy – 150 zł
- Biegłe tłumaczenie dokumentów – 100 zł
- Akcyza – 2% rynkowej wartości pojazdu lub 18,6%, jeśli pojemność silnika przekracza 2 litry
- Rejestracja samochodu – 256 zł
- Urząd skarbowy – 23% VAT, jeśli samochód kupiony był za kwotę netto
W Niemczech podatek VAT za samochody wynosi 19%, dlatego bardziej opłaca się zapłacić wartość brutto. Należy także pamiętać o wykupieniu polisy OC w dniu rejestracji samochodu. Możemy także wykupić OC na niemieckie numery, ale i tak w dniu rejestracji trzeba udać się do ubezpieczyciela, celem spisania aneksu z nowymi numerami rejestracyjnymi.
1 thoughts on “Jak sprowadzać auta z Niemiec? Mini-poradnik dla osób prywatnych i przedsiębiorców Cz. II”