Żywotność butów do biegania zależy nie tylko od materiałów użytych do ich produkcji, ale również warunków, w jakich były używane (rodzaj nawierzchni), wagi biegacza, dysfunkcji stopy oraz sposobu pielęgnacji i konserwacji. Jak dbać o buty do biegania, by służyły dłużej niż przez sezon? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Wiele osób zapomina o tym, że po skończonym treningu trzeba poświęcić jeszcze kilka minut na pielęgnację i konserwację obuwia. Jest to duży błąd, gdyż od stanu obuwia zależy komfort użytkowania i bezpieczeństwo treningu. Nie chodzi bowiem o to, by stać na straży estetyki, ale poważnie podchodzić do kwestii stanu technicznego butów. Naprawa lub wymiana zużytych elementów to podstawa.
Jak dbać o buty do biegania?
Przede wszystkim musisz je przechowywać w suchym i dobrze wentylowanym miejscu, a po każdym treningu, a nie tylko tym, gdzie miałeś do czynienia z grząskim terenem, oczyszczać przy użyciu mieszaniny ciepłej wody z niewielką ilością mydła. Oczywiście uprzednio należy usunąć brud i kurz lub pozostałości soli wysypanej przez drogowców (trening zimowy). W tym celu możesz użyć szczotki lub wilgotnej ściereczki. Aby ograniczyć rozwój bakterii i zapewnić butom odpowiednią świeżość w środku, warto używać dezodorantu Nano Deo Silver, który wyjątkowo skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy. Jeśli biegałeś na szutrowej lub sypkiej powierzchni, koniecznie wyciągnij wkładki i usuń z obuwia zanieczyszczenia. Drobne okruchy mogą niszczyć zarówno wkładki, jak i obuwie na szwach. Aby zapobiec przecieraniu czubka cholewki w okolicach dużego palca oraz wycieraniu się zapiętką, warto podklejać te miejsca plastrem (lub stosować zapiętek żelowy), a także regularnie przycinać paznokcie. Nie susz butów bezpośrednio na kaloryferze i nie zapominaj o impregnacji.