Bezzałogowe statki powietrzne, bo taka jest faktyczna nazwa dronów, były znane już od czasów wojny. W tamtych latach służyły nie tylko jako narzędzia monitorujące otoczenie, ale również jako latające bomby. Jednak przełom w używaniu dronów nastąpił w 2016 roku, gdy pojawiły się nowe przepisy regulujące poruszanie się dronów nad terytorium Polski. Zmiany te dotyczyły jedynie dronów, które ważyły powyżej 0,6 kg. Lżejszymi modelami można nadal wykonywać loty niekomercyjne, nawet na terenie zabudowanym. Z tego względu wciąż rośnie zainteresowanie tymi nowoczesnymi latawcami, a ich koszt może wahać się od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy! Drony mogą różnić się wieloma czynnikami, jednak powinniśmy wziąć pod uwagę: przeznaczenie, technologię oraz jakość.
Przeznaczenie dronów
Popularność dronów wpłynęła także na ogromny wybór tych urządzeń na rynku, w którym niekiedy ciężko się połapać. Ułatwić zadanie może wyszczególnienie dronów na podstawie ich przeznaczenia. Dzięki określeniu naszych oczekiwań łatwiej będzie nam wybrać odpowiedni sprzęt nie przepłacając.
- Drony rozrywkowe – są to małe lekkie urządzenia, które sprawdzają się jako zabawka dla starszych dzieci, zwykle nie posiadają kamery (a jeśli jest, to słabej jakości). Ich cena jest przystępna, jednak nie powinniśmy wymagać od nich zbyt wiele.
- Drony półprofesjonalne – ich ceny są nieco droższe, dzięki temu mają kamery lepszej jakości. Dodatkowo są bardziej odporne na podmuchy wiatru.
- Drony profesjonalne – to potężne, stabilne urządzenia, których ceny liczone są w tysiącach! Imponuje nie tylko wielkość drona, ale również urządzenie, które przypomina kokpit samolotu. To, co wyróżnia tę grupę, to profesjonalna kamera rejestrująca obraz najwyższej jakości.
Jakość dronów
Jakość jest bezwzględnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru drona. To właśnie jakość wykonania decyduje o tym, z jakich materiałów wykonany jest nasz statek bezzałogowy. Tańsze egzemplarze są zwykle plastikowe, co niestety skutkuje tym, że ich pierwszy lot bywa ostatnim, ponieważ spadek z dużej wysokości czy zderzenie z budynkiem może być decydujący. Droższe drony wykonane są w większości z włókien węglowych lub lekkich stopów metali. Wybierając dron, zwróć na to uwagę, aby sprzęt mógł służyć na dłużej.
Kupno drona a moda
Na koniec pamiętaj, że im lepiej przemyślisz zakup drona, tym bardziej będziesz zadowolony z jego użytkowania! Wszystko dzięki jasno określonym potrzebom od początku, które nie są podyktowane panującą modą. Biorąc pod uwagę dużą rozbieżność cen dronów, warto ustalić sobie limit cenowy. Trzymając się wytycznych z pewnością, nabędziesz dobrego i sprawdzonego drona, który będzie Ci służył latami!