Czym jest praska hydrauliczna i jak jej używać? Odpowiadają eksperci z firmy XL-NARZEDZIA.PL
Praska hydrauliczna to niewielkie narzędzie mechaniczne, które pozwala na prawidłowe zaciśnięcie przewodów elektrycznych, eliminując ryzyko przegrzania się elementów pod wpływem działania prądu. Umożliwia również zaciskanie lin stalowych. Zastosowanie siłownika hydraulicznego sprawia, że zaciskanie nawet dużych końcówek nie wymaga wysiłku.
Nawet przeciętny zjadacz chleba wie, że z prądem nie ma żartów. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo instalacji, eliminując tym samym ryzyko przepalenia się styków czy też wystąpienia zwarcia, należy zadbać o prawidłowe połączenie przewodów. Zaciskanie przewodów elektrycznych przy pomocy praski hydraulicznej wyparło połączenia lutowane. Ma to związek z podwyższonymi normami przesyłu sygnału, a także większą trwałością takich połączeń. Im lepsze połączenie, tym mniejsze straty przesyłu energii. Poza wiedzą, jak to zrobić, trzeba zainwestować w odpowiedni sprzęt do tego typu prac. Wybierając w pełni bezpieczny i niezawodny sprzęt, czyli praskę hydrauliczną, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne i materiał wykonania, ale również rozmiar szczęk zaciskających, długość uchwytów i wagę narzędzia. Jego obsługa powinna być bezproblemowa w każdych warunkach. Nie bez znaczenia jest również renoma producenta. Na tym polu polskie sprzęty zdecydowanie przewyższają słabej jakości, tani sprzęt z AliExpress.
Praska hydrauliczna ręczna – jak to działa?
Wewnątrz niewielkiego urządzenia, nieco przypominającego szczypce, znajdują się cylindry o różnych średnicach. Są one połączone plastikową lub stalową rurką. W cylindrach znajdują się ruchome tłoki wypełnione olejem lub inną cieczą o takich samych parametrach i gęstości. Gdy mniejszy tłok naciska na ciecz w pewnym punkcie, ciśnienie przenoszone lub działające na większy tłok gwałtownie wzrasta. Zastosowanie siłownika hydraulicznego sprawia, że zaciskanie dużych końcówek nie wymaga wysiłku.
Praska hydrauliczna ręczna – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Na rynku dostępne są praski hydrauliczne, które umożliwiają pracę ze zróżnicowanymi przekrojami przewodów elektrycznych. Decydując się na zakup praski, trzeba ustalić, jakie materiały (aluminium, miedź) będą poddawane zaciskaniu, a także przyjrzeć się dopuszczalnym przekrojom kabla. Producenci zawsze podają zakres zaciskania i rozmiar szczęk zaciskających. Ważną kwestią jest również rodzaj naciskającej głowicy. Możemy postawić na praskę hydrauliczną z głowicą otwartą lub zamkniętą. Ta druga jest trudniejsza w użyciu (konieczność pracy etapami), dlatego też odradza się ją „domowym” elektrykom. Powinni oni sięgnąć po praskę z głowicą otwartą, której obsługa jest dziecinnie prosta. Wystarczy otworzyć narzędzie, włożyć kabel i ścisnąć uchwyty. Ostatnią kwestią do rozważenia jest sposób zaciskania końcówki – na kwadrat lub na okrągło. Wybór metody jest kwestią indywidualnych preferencji. Najlepiej szukać urządzenia, w którym zamontowano zawór upustowy. Chroni on sprzęt przed nadmiernym przeciążeniem, wpływając na ogólną żywotność praski hydraulicznej i działanie jej wewnętrznych mechanizmów.