Nigdy nie wiesz, co może Cię spotkać, a zawsze warto być przygotowanym na różne i nie do końca przyjemne niespodzianki! Przezorny zawsze ubezpieczony i dlatego oprócz odpowiedniego zestawu leków należy pamiętać, że w domowej apteczce zawiera wiele niezbędnych materiałów opatrunkowych. Profilaktycznie lepiej mieć je pod ręką już w tym momencie aniżeli później martwić się i tracić głowę gdzie można je znaleźć.
Gazy i kompresy to podstawowe materiały opatrunkowe
Mniejsze lub większe skaleczenie bądź otwarte rany wymagają odpowiedniego zaopatrzenia. Należy jednak pamiętać, że materiał wykorzystany do zatamowania uciążliwego krwawienia oraz ochrony uszkodzonej części ciała powinien być przede wszystkim przyjazny dla skóry. Co więcej, materiały opatrunkowe powinny w odpowiedni sposób pochłaniać sączącą się krew i wydzielinę z rany (powszechnie nazywaną ropą). W tym celu niezbędne okażą się gazy oraz kompresy, które można z łatwością nasączyć specjalnym płynem dezynfekującym lub popularną wodą utlenioną. Produkty dzięki zróżnicowanej wielkości można bez problemu dostosować do konkretnej części ciała, która uległa urazowi. Ponadto, gazy i kompresy można podzielić na dwa zasadnicze typy:
- jałowe – idealnie sprawdzające się w trakcie zaopatrzenia i oczyszczania głębokich ran np. szarpanych lub ciętych
- niejałowe – wykorzystywane przede wszystkim do pierwszej pomocy w przypadku drobnych otarć lub ran powierzchownych
Bandaże i siatki dla trwałego opatrunku w każdej domowej apteczce!
Samochodowe i domowe apteczki nie mogą obejść się bez bandaża czy siatki opatrunkowej. Wykonane z elastycznego materiału lub dzianiny pozwalają w łatwy sposób zabezpieczyć założony na ranę kompres. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby bandaż został potraktowany jako samodzielny opatrunek, którym zaopatrzymy mniej lub bardziej intensywne krwawienie. Warto wspomnieć, że elastyczne bandaże są świetnym sposobem na usztywnienie skręconych stawów (np. skokowego lub nadgarstkowego), co pozwala na uzyskanie odpowiedniego stopnia kompresji oraz ograniczenie rozwoju szeregu niekorzystnych następstw (np. bólu, stanu zapalnego czy uciążliwego obrzęku). Dobrym uzupełnieniem dla bandaży okażą się elastyczne siatki opatrunkowe, które zapewnią dodatkową ochronę i stanowią trwały sposób na utrzymanie opatrunku we właściwym miejscu. Obecny rynek materiałów z akcesoriami do domowych apteczek i profesjonalnych placówek medycznych pozwala na zakup siatek w wielu rozmiarach oraz na każdą część ciała. Dzięki temu w łatwy sposób poradzimy sobie praktycznie z każdym problemem!
Gipsowe materiały opatrunkowe szczególnie przydają się sportowcom
Poręczna domowa apteczka sprawdzi się nie tylko w przypadku otwartych ran. Również osoby aktywne fizycznie, które nie wyobrażają sobie życia bez regularnych treningów, powinny pamiętać o własnej kondycji. Bo choć powszechnie wiadomo, że sport jest dla zdrowia, to niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń lub brak niezbędnego doświadczenia mogą okazać się zgubne w skutkach. Dlatego stany przeciążeniowe i skręcenia nie są żadną nowością u sportowych pasjonatów. Zwłaszcza w przypadku osób początkujących. W tym celu warto wykorzystać opaski gipsowe, które zapewnią odpowiednie usztywnienie nadwyrężonego stawu. Dzięki nim kończyna pozostaje we właściwym ustawieniu i z odpowiednią, choć ograniczoną dozą mobilności. Co więcej, proste użycie gipsowych materiałów opatrunkowych pozwala na szybkie zaopatrzenie kontuzjowanego stawu i przedwczesne ograniczenie ryzyka rozwoju stanu zapalnego wraz ze współtowarzyszącym obrzękiem.
Tekst został przygotowany we współpracy z firmą AsinoS