Odpowiednio dobrane ogrzewanie łazienki nie tylko zwiększa nasz komfort podczas zażywania kąpieli, ale także pozwala zaoszczędzić środki w domowym budżecie, a także uchronić przed nadmiernym gromadzeniem się w niej wilgoci. Obecnie do wyboru mamy mnóstwo ciekawych rozwiązań, dzięki czemu każdy z nas wybierze dla siebie najlepsze.
Podłogowe ogrzewanie łazienki – czy warto?
Ogrzewanie podłogowe elektryczne dzięki możliwości instalacji mat lub folii grzewczych, stało się rozwiązaniem, na jakie decyduje się coraz więcej osób. Zapewnia bowiem duży komfort podczas korzystania z łazienki, nawet (a może przede wszystkim!) gdy wchodzimy do niej boso. Jest to także energooszczędny system ogrzewania łazienki, a dzięki termostatom z łatwością uzyskamy w łazience taką temperaturę, na jakiej nam zależy. Wadą tego rozwiązania jest konieczność dokładnego zaplanowania położenia nie tylko urządzeń sanitarnych czy pralki, ale także większych koszów na pranie. Podłogowe ogrzewanie łazienki nie może być bowiem zainstalowane pod meblami i sprzętami, które utrudniają odpływ energii cieplnej.
Alternatywą dla elektrycznego ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie wodne. Wymaga ono jednak zastosowania specjalnej wylewki, umożliwiającej podłączenie rur w podłodze do c.o. Taki system ogrzewania łazienki stosowany jest więc wyłącznie w domach, choć i tutaj coraz częściej stosuje się maty bądź folie grzewcze.
Ogrzewanie łazienki za pomocą paneli na podczerwień
Panele na podczerwień to rozwiązanie, które – podobnie jak ogrzewanie podłogowe – nie jest ogrzewaniem konwekcyjnym. Oznacza to, że nośnikiem ciepła nie jest powietrze, a kumulowane jest ono w ścianach, podłodze, suficie i innych elementach, znajdujących się w łazience. Dzięki temu występuje mniejsza różnica temperatur między dolnymi i górnymi strefami powietrza, co przekłada się na większy komfort cieplny. W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, panele na podczerwień wieszane są na ścianie – zajmują więc nieco miejsca w łazience, ale jednocześnie można na nich powiesić ręcznik czy szlafrok.
Ciekawym rozwiązaniem są również lampy na podczerwień – szczególnie te modele, które łączą funkcję oświetlania, podgrzewania i wentylacji. Mogą być one jednak pomocnym dodatkiem, a nie jedynym systemem ogrzewania łazienki.
Tradycyjne grzejniki drabinkowe – czy takie ogrzewanie łazienki się sprawdza?
Oferowane obecnie grzejniki łazienkowe w postaci designerskich drabinek to rozwiązanie, po które nadal sięgamy najczęściej. Nowoczesne grzejniki łazienkowe zajmują stosunkowo mało miejsca, można na nich wysuszyć ręcznik. Niestety poza sezonem grzewczym nie działają, dlatego jeśli zależy nam na dogrzewaniu łazienki wiosną czy jesienią, warto zainwestować w grzejniki wodne z dodatkową grzałką lub dodatkowo zainstalować wspomniane wcześniej lampy na podczerwień.
Decydując się na metodę ogrzewania łazienki, należy poznać zalety i wady wszystkich rozwiązań. Dzięki temu wybierzemy takie ogrzewanie do łazienki, które zapewni nam najlepszy komfort cieplny, wpisze się w aranżację wnętrza i będzie rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sanitbuy.
Fot. Shutterstock.