Każdy z nas z pewnością ma sprawdzony sposób, który motywuje nas do działania. Sprawia, że nasza efektywność wzrasta, a praca przychodzi z łatwością. Aby tak się stało, warto odnaleźć metody, które zagrzewają nas do walki i są sposobem na ulepszanie codziennej pracy. Przydatne okazuje się wówczas poznanie najbardziej popularnych rodzajów motywacji i odkrycie, który z nich działa na nas w największym stopniu. Poznaj różne rodzaje motywacji i znajdź ten idealny dla siebie.
Motywacja – skąd wzięło się to pojęcie i co oznacza?
Już na pierwszy rzut oka widać, że wyrażenie „motywacja” składa się z dwóch połączonych ze sobą słów. „Motyw” i „akcja” wspólnie tworzą wyraz, który jest jednym z najchętniej wypowiadanych przez trenerów personalnych, couchów i sportowców w najróżniejszych dyscyplinach. Podobnie, jak znaczna część słów w języku polskim, „motywacja” swoje korzenie ma w łacinie. Moveo, movere to słowo określające poruszanie się, drganie albo popychanie. Doskonale pasuje więc do definicji współczesnej motywacji. W historii opisywanego pojęcia największe zasługi przypisuje się dwóm uczonym: Robert Woodworth zajął się aspektami teoretycznymi, zaś Edward Tolman wziął na siebie ciężar praktyczną część zagadnienia.
Popularne rodzaje motywacji
Podobnie, jak w przypadku wielu innych dziedzin, również psychologia w znacznej mierze opiera się na kategoryzowaniu analizowanych pojęć. W związku z tym uczeni postanowili podzielić zjawisko motywacji na poszczególne odmian. W ten sposób jeszcze łatwiej jest dopasować typ motywacji, który w naszym przypadku działa najlepiej. To duży krok w kierunku osiągania sukcesów w zakładach bukmacherskich, sporcie i innych obszarach życia codziennego.
Motywacja związana z nagrodą
Jednym z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych rodzajów motywacji jest motywacja przez nagrodę. Tzw. marchewka na wielu z nas działa wprost doskonale, pobudzając ukryte na co dzień pokłady energii i zachęcając do jeszcze intensywniejszej pracy. Świadomość otrzymania nagrody lub wyróżnienia w zamian za wykonane zadanie z pewnością towarzyszy także sportowcom.
Motywacja „na przekór trudnościom”
Zdarzają się jednak również osoby, które najbardziej motywuje pojawianie się wszelkich trudności i przeciwności losu. Walka z nimi, a także możliwość przezwyciężania stanowi kluczowy etap osiągania sukcesu i dochodzenia do najlepszych wyników. W sytuacji, gdy pojawia się kolejna przeszkoda, automatycznie wzrasta poziom stresu. Produkowany w organizmie kortyzol zachęca do szybszego i odważniejszego działania, co w rezultacie przynosi zyski i lepsze wyniki. Szczególnie wyraźnie widać do na przykładach studentów, którzy przygotowują się do egzaminów. Noc przed sesją intensywność ich pracy często wzrasta, a wraz z nią zwiększa się motywacja, której towarzyszy ograniczenie dostępnego czasu.
„Potrzeba matką wynalazku”, czyli motywacje bieżące
Kolejny rodzaj motywacji jest bezpośrednio związany z potrzebami. Doskonale znane przysłowie głosi, że to „potrzeba jest matką wynalazku” i trudno się z tym nie zgodzić. W sytuacjach, kiedy odczuwamy intensywny brak czegoś, chętniej robimy wszystko, aby zyskać do tego dostęp. Ten rodzaj motywacji skłania nas do nieszablonowych działań, których efektem często są wartościowe rozwiązania.
Jak wykorzystywać motywację w obstawianiu zakładów bukmacherskich?
Motywacja z pewnością ma kluczowe znaczenie podczas obstawiania zakładów bukmacherskich. Wola walki, chęć wygranej i osiągnięcia najlepszych wyników bez wątpienia skłania miłośników sportowej rywalizacji do aktywniejszego i odważniejszego typowania poszczególnych wyników. W zależności od tego, które rodzaje motywacji działają na nas najlepiej, poszczególni gracze różnie reagują na kolejne zwycięstwa i porażki, planując odmienne strategie na kolejne mecze.
Artykuł powstał we współpracy z portalem Surebety.pl.