Wyroby hutnicze to bardzo rozległa dziedzina, a dokładniej – asortyment produktów, który powstaje w hutach oraz zakładach metalurgicznych. W procesie wytwarzania wykorzystywane są wyroby stalowe, a także inne metale oraz ich stopy.
Szeroki asortyment wyrobów stalowych
Asortyment produktów, klasyfikowanych jako wyroby hutnicze jest bardzo szeroki. Metale oraz ich stopy, które następnie mogą zostać poddane obróbce plastycznej lub wykorzystywane w odlewnictwie przygotowywane są w czterech postaciach:
- sztabek,
- kęsów i kęsisk,
- lasek,
- śrutu.
Produkty te poddane kolejnym procesom obróbki pozwalają na uformowanie konkretnych wyrobów, zgodnie z zapotrzebowaniem i zamówieniem klientów. Wyroby hutnicze mogą w efekcie końcowym przybierać bardzo różnorodne formy. Dostępne są w postaci wyrobów płaskich, długich, jako kręgi, kształtowniki, a także rury lub profile. Co istotne, w obrębie każdej z grup dostępne są wyroby o różnych rozmiarach, dopasowanych do zastosowania i potrzeb.
W procesie przetapiania i wytwarzania powstają m.in. blachy, pręty, druty, a także profile hutnicze czy rury. Produkty te są wykorzystywane w dużym stopniu w branży budowlanej i dekarskiej, ale także w innych gałęziach przemysłu.
Warto zaznaczyć, że kategoria wyrobów hutniczych obejmuje nie tylko duże elementy. Grupa ta obejmuje również śruby, uchwyty, zaczepy, podkładki czy nakrętki, wykorzystywane w licznych i różnorodnych procesach produkcyjnych. Wykonywanie tych małych elementów w ostatnich latach, dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii, stało się zadaniem o wiele prostszym. Część procesu wytwarzania w hutach udało się zautomatyzować, a specjalne maszyny ułatwiają i przyspieszają obrabianie małych elementów.
Przygotowanie odpowiednich wyrobów hutniczych daje początek kolejnym etapom wytwarzania produktu. Np. blachy wykorzystywane mogą do produkcji pokryć dachowych, ale także karoserii samochodów. Wyroby hutnicze stanowią podstawę działania licznych branż.
Przygotowywane w hutach i zakładach metalurgicznych wyroby hutnicze wytwarzane są w oparciu o różnorodne metody. To, w jaki sposób powstał dany produkt zależy od jego rozmiaru, właściwości, a także dalszego przeznaczenia. W pewnych dziedzinach ważne jest, aby zastosowane elementy posiadały określone cechy. Cel ten można osiągnąć na etapie przygotowywania produktu w hucie, gdzie możliwe jest uzyskanie określonych właściwości poprzez połączenie odpowiednich proporcji w czasie stopu metali.
Wyroby hutnicze – podstawa wielu gałęzi przemysłu
Warto podkreślić, że bez odpowiednio przygotowanych wyrobów hutniczych, nie powstałoby wiele budynków, konstrukcji wymagających zastosowania odpowiednio wytrzymałych stopów stali czy zwykłych, codziennych rzeczy. Stal, stopy metali i ich odpowiednia obróbka w hucie lub zakładzie metalurgicznym są niezbędne do wyprodukowania zmywarek, lodówek czy samochodów, bez których wiele ludzi nie wyobraża sobie funkcjonowania.
Artykuł powstał we współpracy z firmą virgamet.pl.