Częste noszenie obuwia w zmiennych warunkach pogodowych sprawia, że zyskuje ono niechcianych lokatorów w postaci drobnoustrojów, grzybów lub innych mikrobów. Wraz z ich pojawieniem się buty zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Jak sobie poradzić z tym problemem? Poznaj 7 sprawdzonych metod.
Jak poradzić sobie z przykrym zapachem obuwia?
Używaj wkładek antybakteryjnych
Są one skutecznym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z butów, gdyż mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Skutecznie zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
Wypierz obuwie
Jeśli typ obuwia nadaje się do prania w pralce, koniecznie skorzystaj z tej możliwości. Detergenty poradzą sobie z zarazkami, potem i zabrudzeniami. Twoje buty będą jak nowe. Jeśli istnieje obawa, że obuwie nie wyjdzie bez szwanku ze spotkania z pralką, wsyp trochę proszku do prania do butów i pozostaw na kilka godzin. W ten sposób również pozbędziesz się przykrych zapachów.
Wykorzystaj herbatę
Niepozorne torebki czarnej herbaty doskonale pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Wystarczy włożyć je obuwia na kilka godzin. Dla lepszego efektu możesz skropić je kilkoma kroplami olejku eterycznego.
Użyj soli
Niby zwykła sól, a jednak niezwykła. W kilka godzin usuwa nieprzyjemne zapachy. Wystarczy, że nasypiesz ją do obuwia i pozwolisz działać.
Ocet w służbie świeżości
Wystarczy rozcieńczyć ocet wodą i spryskać nim wewnętrzną części buta, aby po nieświeżym zapachu nie było śladu.
Potraktuj zarazki mrozem
Włóż buty do foliowego worka, a następnie umieść je w zamrażalce. Po kilku godzinach obuwie będzie wolne od bakterii i znacznie ładniej pachnące.
Specjalne preparaty do odświeżania obuwia
Jako że domowe sposoby na odświeżanie są czasochłonne, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, jak np. dezodorant Coccine Nano Deo Silver z cząsteczkami srebra i krzemionki. Błyskawicznie i skutecznie odświeża każdy rodzaj obuwia, w tym obuwie robocze.