Zarządzasz firmą z potencjałem, której rozwój wstrzymują jedynie koszty związane z tradycyjnym sposobem funkcjonowania? Poznaj trzy sprawdzone sposoby na korzystne zmiany. Wydawaj mniej, by zaoszczędzone środki przeznaczać na rozwój biznesu.
Pracownicy zdalni
Choć w dobie internetu praca zdalna jest jedną z dostępnych form wykonywania obowiązków służbowych, do tej pory niewiele firm decydowało się na oferowanie jej podwładnym. Wszystko zmieniła pandemia, w obliczu której praca zdalna dla wielu branż stała się koniecznością. Mimo obaw przedsiębiorcy zorientowali się, że czerpią z sytuacji wiele korzyści. Między innymi nie muszą już posiadać biura – tak dużego bądź wcale – wobec czego odchodzą im koszty wynajmu, sprzątania, rachunków, sprzętów dla pracowników.
Zdalny system obsługi głosowań
Do 2020 roku, aby przeprowadzić prawomocne głosowanie organów spółki kapitałowej, trzeba było zgromadzić uczestników w jednym miejscu. Spółka ponosiła koszty przejazdów i noclegów, a także samej organizacji głosowania przez firmę zewnętrzną. Ponadto członkowie zarządu poświęcali czas na przyjazd, obrady i powrót, co może i nie generowało strat finansowych, ale powodowało przerwy w zarabianiu. Doskonałym rozwiązaniem problemu jest system obsługi głosowań taki jak Privote, który zapewnia obsługę stuprocentowo zdalną. Zgodnie z nowymi przepisami wynikającymi z Tarczy antykryzysowej takie głosowanie jest w pełni legalne, a wyniki mają moc prawną.
Pracownicy wirtualni
Poza pracownikami zdalnymi firma może zatrudniać pracowników wirtualnych. Może też korzystać z wirtualnej obsługi przedsiębiorstwa. W dobie internetu nie trzeba mieć w firmie działu sprzedaży – wystarczy skorzystać z call center online. Można także zatrudnić wirtualnych: recepcjonistów, asystentów, rejestratorów. Z kolei z wirtualnych biur księgowych i zewnętrznych firm marketingowych korzysta się już od dawna, oszczędzając pieniądze na pełnoetatowe zatrudnianie pracowników, którzy w rzeczywistości potrzebni są tylko od czasu do czasu bądź posiadają specjalistyczną wiedzę niezwiązaną z branżą danej firmy.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Privote.net.
Zdj. Shutterstock